A Budapestre befutó vasútvonalak kapacitásbővítő rekonstrukciói nyomán egyre több vonatnak kell érkeznie a fővárosba és indulnia innen, hiszen a cél, hogy több utas használhassa a vasutat ingázásra a saját autója helyett. A legélesebb probléma a Nyugati pályaudvaron jelentkezik, mivel a 11 vasútvonal közül 5 ide vezet. Ezért szükséges, hogy Magyarország legforgalmasabb pályaudvara több vonatot fogadhasson, túl azon, hogy műszaki, utaskényelmi és urbanisztikai szempontból is sok értelemben fér rá a korszerűsítés a Nyugatira és környékére.
A megoldás részben a csarnok alatt, részben mögötte egy föld alatti pályaudvar megépítése, amely peronjaival és bújtatott bevezető vágányaival növeli a kapacitást, a jelenlegihez képest körülbelül 50 százalékkal több vonatot tud majd fogadni ha megtörténik a kapacitásbővítés a pályaudvarra vezető szakaszokon is. Azért felszín alatt kell létrehozni ezt a pályaudvart, mert ez lesz a később ide érkező, Duna alatti vasúti alagút fogadóállomása. Ebben a távlati állapotban a Nyugati már meghaladja a fejpályaudvari működést, részlegesen átmenő pályaudvarrá alakul, vagyis vonatfogadó kapacitása még nagyobb lesz, a mostaninál mintegy háromszor több utas szállhat itt föl és le. Nem beszélve arról, hogy az ide befutó vonatok egy része akkor már a Széll Kálmán tér, Kelenföld, Dél-Buda és a nyugati agglomeráció felé közlekedik, vagyis számos új közvetlen kapcsolat jön létre.
Az alagút megépítése után nemcsak az elővárosi forgalomban játszik majd kiemelkedő szerepet a Nyugati, de áthalad rajta a tervek szerint a Budapestet érintő nemzetközi és távolsági vonatok túlnyomó része is, így az ország főpályaudvarává válik. Az elképzelés szerint távlatban a Nyugati pályaudvar fogadja majd a Bécs/Pozsony/Prága/Varsó felől érkező nagysebességű vasút viszonylatait is. Ez lesz a belvárosi átadópontja a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér kötöttpályás kapcsolatát megteremtő vasútvonalnak is, amely egyben a Debrecen/Kolozsvár–Bukarest nagysebességű vasút első szakasza is.
Milyen lesz az új Nyugati pályaudvar?
A felszín alatti, 4+4 vágányos mélyállomás, és a felszínen megmaradó 13 vágány, a bevezető pályák, a biztosítóberendezés természetesen műszakilag is eléri a 21. századi színvonalat (szemben a mai állapottal), de ugyanez mondható el az utasok kiszolgálásáról is, például akadálymentes lesz a szerelvények megközelítése. Ugyancsak elő kell készíteni a később a felszín alatt a vasúti sínekre merőlegesen ideérkező 5-ös metrót, vagyis a szentendrei, csepeli és ráckevei hévek bázisán tervezett gyorsvasutat, amelynek a csarnok mögött a föld alatt lesz megállója, kedvező átszállási kapcsolatot adva a vasútra és az M3 metróra egyaránt.
Ez a fejlesztés azonban nem csupán vasúti, hanem városfejlesztés és parképítés is. A Nyugati pályaudvar épülete, különösen a csarnok becses műemlékünk, az átalakítással meg kell őrizni az értékeit. A csarnokban nem lesznek sínek, átjárható, hosszabb-rövidebb időtöltésre ösztönző fedett köztérré fog átalakulni, de persze úgy, hogy szerves kapcsolatban legyen az alatta lévő vágányokkal. A többszörösére növekvő forgalomhoz kell kialakítani a gyalogos zónákat.
Hogy lehet élhetőbb, zöldebb a környék?
A pályaudvar környezete a főváros legértékesebb, ám erősen zöldhiányos területei közé tartozik. A Nyugatival együtt megújulnak a környező közterek is, humánus, élhetőbb, zöld területek lesznek az autóparkolók vagy éppen alulhasznosított vasúti rozsdazónák helyett. A Nyugati téren a közúti felüljáró elbontása megnyitja a helyet a pesti fonódó villamosnak, vagyis az északról a Lehel téren, délről a Deák téren végződő sínek összekötésének.
A vasúti infrastruktúra átfogó korszerűsítése lehetőséget nyújt városfejlesztésre is, elsősorban a zöldterületek növelésére van szükség a városnak ebben a térségében. A vasútüzem által elfoglalt területsáv racionalizálása, az idejétmúlt tárolási, karbantartási létesítmények külsőbb helyszínre történő kitelepítése révén a pályatest mentén kialakítható egy hosszanti parksáv, amely a Nagykörúttól kifelé a Városligetig, sőt távlatban a szintén funkciót váltó Rákosrendező pályaudvar térségéig folytatódhat észak felé. Ez az észak-pesti kerületek és a belváros között új nyomvonalon, új minőségű kapcsolatokat kínálhat gyalogosok, futók és kerékpárosok számára, emellett ökológiai folyosót képezhet az elszigetelt élőhelyek között. Harántirányban a Kodály körönd és a Szent István park között, a vasúti pályák felett átvezetett gyalogos, kerékpáros kapcsolattal alakítható ki egy zöldebb, csillapított forgalmú tengely, távlatban akár a Margitszigetre átvezető gyalogos hídra csatlakozva.
A Nyugati pályaudvar környezetrendezése során kiemelt hangsúlyt kell fektetni az itt élő és dolgozó emberek által igényelt minőségi, intenzív használatra alkalmas szabad terek kialakítására. Cél a minél nagyobb, egybefüggő zöldfelületek kialakítása, különböző napi szabadidős tevékenységek (játszótér, sportpark), a megfelelő kikapcsolódás (élménypontok, vendéglátó egységek) és mindenekelőtt a zöldfelületek összhangjának biztosítása.
Ki nyerte a nemzetközi tervpályázatot?
A BFK kétlépcsős, építészeti tervpályázatán a bírálóbizottság döntése szerint a londoni Grimshaw Architects nyert partenreivel, a magyar Nautes építészirodával, a WSP globális mérnökirodával, a zürichi Vogt tájépítész-irodával és az angliai Leedsben székelő Turnet & Townsend projektmenedzsercéggel. Két pályamű részesült második díjban: az osztrák Albert Wimmer irodájáé és a francia AREP-é. A 3. helyre a Zaha Hadid Architects és a Finta és Társai Építészstúdió konzorciuma került, és a bírálóbizottság megvételben részesítette a Kengo Kuma & Associates + M-Teampannon japán-magyar duó pályaművét is.
teljes tervezési terület
műemlék csarnok területe
összes épület szintterülete
gyalogos köztér és zöldterület
vasúti mélyállomás területe
távlati napi utasszám
Vasúti
vasúti
2022 © NKK Nemzeti Közlekedési Központ Nonprofit Zrt. Minden jog fenntartva
Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával elfogadja az adatvédelmi szabályzatot.
Kedves Látogató!
Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával elfogadja az adatvédelmi szabályzatot.